İçeriğe geç

Kategori: Notlar

Teyit.org

İnternetin yaygın olmadığı dönemlerde, günlük kullanılan bir kavrama sahiptik. Bu kavram; Kulaktan Dolma Bilgiler diye adlandırılırdı. Aslında ne anlama geldiğini zaten açık bir şekilde belli eden bu kavram, herhangi bir konu üzerine kesin olmayan ve gerçeği yansıtmayan bilgilerin kulaktan kulağa yayılması ile ortaya çıkmış bir kavramdır. İnsanlar arasındaki iletişim yıllar önce daha aktifti ve komşuluk ilişkileri günümüze göre daha önemli yere sahipti. Herhangi bir konu, internet aracılığı ile değil de komşular yoluyla iletiliyordu. Haliyle bir bilgi, farklı insanların kulaklarına farklı yorumlar katılarak iletildiği için gerçekten fazlasıyla uzaklaşıyordu. 

Peki şuan durumlar nasıl?

Karavanlı Yolculuklar

Günlük rutin işlerden sıkılan insanların sayısı her geçen gün artmakta. Sosyal Medya da son dönemlerde gezgin hesaplarının arttığını ve bu hesaplardan ilham alıp yollara düşen yeni gezginlerin varlığına şahit oluyoruz. Ben de üniversite yıllarımda sürekli olarak gezip, kamplara gidiyordum. Şehirden uzak, sessiz kafa dinleyebileceğim yerler, tatil yapmak için her zaman favori yerlerim olmuştur. Her ne kadar yaşamak içinde hayalimde şehirden uzak yerler olsa da ne yazık ki bunu hayata geçirmem şuan için pek mümkün görünmüyor.

Linkedln Profilinde Yapılan Hatalar

Kariyer sitelerinden bir tık öne çıkan ve her geçen gün, daha fazla işveren ve iş arayan tarafından keşfedilen Linkedln profilin de yapılan bazı hatalara değinmek istiyorum. Bu hatalar ve yanlış adımlar, diğer rakipleriniz karşısında şansınızı fazlasıyla azaltabilir.

LinkedIn’ı uzun süredir kullanıyor olabilirsiniz veya yeni başlıyor da olabilirsiniz, ancak; dikkat etmeniz gerekenleri kulak ardı yapmanız durumunda, işverenler tarafından isminizin üstü çizilebilir, hatta iş bulma süreçleriniz ciddi anlamda sekteye uğrayabilir. Profilinizi canlandırmanız çok fazla zamanınızı almayacaktır. İletişim bilgilerinizi sürekli olarak güncel tutmanızın yanı sıra dikkat etmeniz gereken 6 konu daha var.

Kendine Saygı Duy…

Kendine saygı, kolay elde edilebilen bir yetenek değildir. Günlük yaşantımızda çevremizde bulunan insanların, sürekli olarak değersiz hissettirmeye çalıştıkları bir gerçek. Diğer bir gerçekte şu ki, kendimize saygı duymayı öğrenmediğimiz takdirde, gereksiz insanların ön yargılarına kapılarak kendimizi feda etmeye devam edeceğiz. Hikayelerimizi her ne kadar kendimiz yazıyor gibi görünsek te, sevdiğimiz ve hoşlandığımız bir hayatı yaşadığımızı düşünsek te her zaman, başkalarının, bizim hakkımızda ki düşüncelerini merak ediyoruz. Hangi düşünceleri değerli bulup, kabulleneceğimize karar verecek kadar, olgun düşüncelere sahip miyiz, bilemiyorum.

Kısa Bilgi: Wikileaks

Bilgiye erişimin her geçen gün boyut değiştirdiğine şahit oluyoruz. Birçok skandalın patlak vermesinin temel sebeplerinden biri de, teknoloji sayesinde, birçok bilginin karanlık kalan kısmına ulaşılabiliyor olunmasıdır. Milyonlarca kullanıcının, gününün büyük bir bölümünü geçirdiği sosyal mecraların, şeffaflık konusunda ciddi anlamda zorlandığını düşünüyorum. Aynı şekilde, birçok kurumunda şeffaflık konusunda samimi olmayan politikalar yürüttüğü düşüncesindeyim. Bilginin şeffaflığı konusunda, uzun uzadıya değineceğim yazıları yayınlayacağım. Ama öncesinde,  kurucusunun yakalanmasıyla tekrar gündem olan, şeffaflık savunucusu olduğunu iddia eden bir yapıyla ilgili birkaç bilgi paylaşmak istiyorum. Evet, wikileaks…

Albert Camus ne anlatmak istedi?

Dijital arşivlerim arasında bulduğum, Albert Camus,Saçma ve İntihar başlıklı 4 sayfalık bir yazı ilgimi çekti. Daha önce defalarca Albert Camus hakkında farklı farklı hikayeler duydum, kısa bilgiler okumuştum ama hakkında hiçbir zaman detaylı araştırma yapmamıştım. Bulduğum yazının üst kısmında, çevirenler olarak; Afşar Timuçin ve Meral Demirel isimleri yazıyor. Emeklerinden dolayı teşekkür ederim ancak çeviride ciddi hatalarını olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.Böyle bir konuda yazmamın sebebi; Okuduğum yazıdan bazı kesitleri sizler ile paylaşmak istememdir.

Kesitleri paylaşmaya geçmeden önce Albert Camus kimdir? sorusuna cevap olacak kısa bir biyografi paylaşayım.

Umursamayı Bırak ve Hayatını Yaşamaya Devam Et!

İnsanlar sosyalleşmek isteyen ve sosyalleşmek için sürekli mücadele eden canlılardır. Özendikleri toplumun bir parçası olmak için harcadıkları çaba bazen olumlu, bazen de olumsuz sonuçlanmaktadır. Toplumun takdirini almak ve yine özendiğimiz toplum tarafından sevilmek istiyoruz. Buraya kadar yanlış bir şey yok.

 Sorun; bir kişinin sosyalleşmek isterken, hedefleri ve hayallerinin peşinden gitmekten vazgeçmesi. Yani önemsediği toplumun bir parçası olmaya çalışırken, kendinden uzaklaşmaya başlaması. Bu sorunun temelinde yatan çözüm; kişinin başkalarının ne düşündüğünü önemsemeyi bırakmalıdır.

Kadın Ve Sosyal Medya

İnternet,günlük yaşantımız da olmazsa olmazlar listesinde ki yerini korurken,beraberinde getirdiği sorunlar,hayatımıza yeni kavramlar eklemektedir

Yapılan birçok araştırma,sosyal medya araçlarının kontrolsüz kullanımının,bireylerin hayatında olumsuz sonuçlar doğurduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Aynı zamanda,kadınların günlük yaşamlarında karşılaştıkları birçok çirkin saldıraya, üye oldukları sosyal medya platformlarında da maruz kaldıklarını,son dönemler de haber sayfalarında sık sık okumaya başladık.