Daha önce birkaç kez okuduğum ama hakkında yorum yapma konusunda emin olamadığım birkaç kitaptan biri de,Sabahattin Ali’nin yazdığı Kürk Mantolu Madonna kitabıdır. Hakkında yorum yapma konusunda emin olmadığımdan kastım, kitabın kalitesi karşısında söylenecek bir söz bulamıyor oluşumdur.

Kitap hakkında, okuyan ve okumayanlar tarafından sürekli olarak yapılan yorumlar ve bu yorumlarda nedeniyle halen gündemde olan Kürk Mantolu Madonna, gerek konusu, gerek yazım dili olarak fazlasıyla başarılı bir eserdir. Sabahattin Ali tutkulu bir aşk hikayesini anlatırken, gündelik yaşantımızda bir çoğumuzun cevaplaması gereken soruları da düşünmemiz için bizi uyandırıyor. Kişilik analizleri, davranışlar konusunda bir çok farklı örnekler bulabilirsiniz. Yine kitaba ciddi anlamda odaklandığınız da önyargıların doğurduğu sonuçların ne kadar kötü olduğunu görebilirsiniz.

Kitabı tekrar okuduktan sonra, kitabın dipnotları sayesinde derlediğim, daha önce duymadığımız kelimeler ile ilgili yazdığım “Kürk Mantolu Madonna’nın Öğrettikleri” başlıklı yazımı sokakdergisi.com adresinden okuyabilirsiniz.

Kitaplar ile ilgili çok detaylı değerlendirmelere girmeyi sevmediğim için; sonuç olarak fazlasıyla beğendiğim kitabı okumanızı, okuduysanız tekrar okumanızı tavsiye ediyorum.

Altını Çizdiklerim:

  • Fakat insanlar nedense daha ziyade ne bulacaklarını tahmin ettikleri şeyleri araştırmayı tercih ediyorlar. Dibinde bir ejderhanın yaşadığı bilinen bir kuyuya inecek bir kahraman bulmak, muhakkak ki, dibinde ne olduğunu hiç bilmeyen bir kuyuya inmek cesaretini gösterecek bir insan bulmaktan daha kolaydır. (Syf:11)
  • İnsanlara ne kadar çok muhtaç olursam onlardan kaçmak ihtiyacım da o kadar artıyordu.(Syf:12)
  • İnsanları, kendi cinslerinden biri üzerinde kudret ve salahiyetlerini denemek kadar tatlı sarhoş eden ne vardır? (Syf:20)
  • Her şeye hazır bulunan ve kimden ne geleceğini bilen bir insanı sarsmak mümkün müdür?(Syf:23)
  • Birçok şeylere ihtiyacımızı ancak onları görüp tanıdıktan sonra keşfetmez miyiz? (Syf:86)

Yayın Evi: Yapı Kredi Yayınları

Yayın Yılı: 1.Baskı Şubat 1998

Sayfa Sayısı: 160

Kategori: