İnternetin yaygın olmadığı dönemlerde, günlük kullanılan bir kavrama sahiptik. Bu kavram; Kulaktan Dolma Bilgiler diye adlandırılırdı. Aslında ne anlama geldiğini zaten açık bir şekilde belli eden bu kavram, herhangi bir konu üzerine kesin olmayan ve gerçeği yansıtmayan bilgilerin kulaktan kulağa yayılması ile ortaya çıkmış bir kavramdır. İnsanlar arasındaki iletişim yıllar önce daha aktifti ve komşuluk ilişkileri günümüze göre daha önemli yere sahipti. Herhangi bir konu, internet aracılığı ile değil de komşular yoluyla iletiliyordu. Haliyle bir bilgi, farklı insanların kulaklarına farklı yorumlar katılarak iletildiği için gerçekten fazlasıyla uzaklaşıyordu. 

Peki şuan durumlar nasıl?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, iletişim alanında devrim denilebilecek gelişmeler yaşandı. İnsanlar artık kısa zaman dilimi içerisinde, kilometrelerce uzakta bulunan insanlara ulaşabilir ve bilgi paylaşımı yapabilir hale geldi. İnternet ile birlikte bu kolaylık bir tık daha yukarı taşındı. Artık sadece konuşma değil, görsel olarak da insanlar saniyeler içerisinde paylaşımlarda bulunabiliyor. Bu devrimin getirdikleri ile birlikte, kulaktan dolma bilgiler mahale aralarından çıkarak ulusal hatta uluslararası bir konuma yükseldi. İnsanlar kaynaklarını sorgulamadan, gerçekliğini sorgulamadan sosyal medya da yayılan herhangi temeli olmayan bilgilere inanıyor. İnanmakla kalmıyor, yalan yanlış servis edilen bilgilerin daha çok insana yayılmasına katkı sağlıyor. Sanal dünyanın zaman içerisinde, gerçeği yansıtmayan kirli bilgi çöplüğüne dönüşmesi, uzak bir ihtimal gibi görünmüyor.

Kirli bilgi çöplüğünü temizlemeyi görev edinmiş çok güzel çalışmaların yapılıyor olmasını umut verici olarak görüyorum. İşte bu çalışmalardan biride teyit.org adresi. Gerçek hayatta, sanal dünyanın her köşesinde ve  sosyal medyanın tüm mecralarında yapmış oldukları çalışmalar sayesinde birçok şüpheli bilgiyi doğrulayarak kamuoyu ile paylaşmaktadırlar. Yapılan çalışmalara, teyit.org adresinde ve teyit.org ait sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz. Bu güzel işte emeği geçen herkese teşekkür ederim ve çalışmalarının daim olmasını dilerim.

Teyit.org’ye ait son istatistikler:

Kaynak: teyit.org

Teyit.org Youtube Kanalı

Kategori: