İçeriğe geç

Kategori: Film

The White Tiger | Beyaz Kaplan

Kitaplar dışında, sinema dünyasını da fırsat buldukça takip etmeye çalışırım.Kim neler izliyor? Son dönemlerde favori diziler veya filmler neler? En çok beğenilen neler olmuş? Soruları ışığında notları okur sonra izlemeye koyulurum. Eskisi kadar iyi bir izleyici olmadığımı söyleyebilirim.Ancak; son 1 aydır birçok farklı film ve diziyi izleme fırsatım oldu.Bu zaman diliminde son olarak, Sosyal Medya’da bir arkadaşın paylaşımında “girişimcilerin izlemesini tavsiye ederim!.” notuyla  paylaştığı Beyaz Kaplan filmini izledim.

Cinayet Süsü

Cinayet Süsü filmini sonunda izleme fırsatını yakaladım. Ali Atay’ın yönetmenliğinde ve gerçekten işinin hakkını veren usta oyuncular ile gayet güzel bir film ortaya çıkmış. Yine Ali Atay’ın yönettiği Ölümlü Dünya filmi hakkında daha önce fikrimi paylaşmıştım. Filmin bir çok kez tekrar izleneceğini de belirtmiştim. Ama Ali Atay tekrar izlenip sıkılmayalım diye Cinayet Süsüyle karşımıza çıktı.

2019’un En İyi Film Fragmanları

Koca bir yılı geride bırakmaya bir kaç gün kalmışken, her sektörde farklı analizler, sıralamalar paylaşılmaya devam ediliyor. Bir yıl boyunca neler yapıldı, ne gibi sonuçlar ortaya çıktı, gündemi neler meşgul etti gibi bir sürü farklı kategoride paylaşımlar yapılıyor. Farklı sektörlerin, lider şirketleri son bir yıla ait verilerini kullanıcılar ile görsel ve video şeklinde paylaşıyor. Youtube ve Google tarafından paylaşılanları, yakın bir zamanda 2019 Yılında Youtube ve Google başlığı ile paylaşmıştım. Bugünde sinema sektörüne ait bir sıralamayı paylaşmak istiyorum.

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği

Edebiyata olan ilgimi ortaokul sonlarına doğru keşfettim. Okul değişikliğim nedeniyle fazlasıyla canım sıkılmıştı. Yeni okulumda, yeni insanlar ile tanışmak yerine yalnız kalmayı tercih ediyordum. Yapılan zorunlu değişikliklere karşı olan isyanımı kimse görmese de inatçılığımı kullanarak, kendim başkaldırmıştım istemediğim düzene. Bu başkaldırının gerekliliklerini yerine getirerek her şeyden uzak duruyordum. Uzak durdukça da kitap okumaya merak saldım. Kitapları okudukça yeni kavramlar, yeni fikirler kazanmanın verdiği mutluluk benim yalnızlığıma ilaç gibi gelmeye başlamıştı. Kimsenin bilmediği ve görmediği, kitapların desteklediği isyanım, tutkuya dönüşmüştü. Okulda öğrendiklerimin fazlasını bu tutku sayesinde öğrendim.

Kayıp aranıyor – Searching

Milyonlarca insan, günlük hayatını sanal ortamda paylaşıyor. Kullanıcılar, yediği yemekleri, anlık olduğu yerleri, beğendiklerini, her şeyi tereddütsüz olarak paylaşıyor. Bu paylaşımların doğurabileceği sonuçlar ile ilgili uzmanlar sürekli uyarılarda bulunuyor ve bu konuda yüzlerce çalışmalar yapıyor. Büyük veri denilen kavramın halen tam olarak anlaşılmadığı bu süreçte, dijital dünyanın olumsuz yanları dışında, yararlı bir tarafını görmek isterseniz, bu filmi izlemenizi öneririm.

Loving Vincent

1853-1890 yılları arasında yaşamış, sanat dünyasında önemli bir yere sahip olan, Hollandalı ünlü ressam Vincent Willem van Gogh’un gizemli ölümünü konu olarak işleyen film, tamamıyla biyografik bir hikayeye sahiptir. Van Gogh hayatının büyük bir kısmını sanat simsarı olarak geçirmiş, kısa bir dönemde öğretmenlik yapmıştır. Sonrasında Belçika’da fakir bir madenci kasabasında misyoner olmuştur. 1880’de resim kariyeri başlamıştır. Başlangıçta koyu ve kasvetli renkler ile çalışan Van Gogh daha sonra ki süreçlerde kendine özgün resim tarzını geliştirmiştir. Ömrünün son on yılı boyunca yaklaşık 900 suluboya ve yağlıboya resim yapmış. Ayrıca; 1100 karakalem çizimi üretmiştir.  Giderek kötüleşen ruhsal durumu, kendi kulağının bir kısmını kesecek kadar çıkmaz bir noktaya taşımıştır. Günden güne kötüleşen hastalığı sonucunda intihar etmiştir.

Ölümlü Dünya

Filmlere gitmeden önce ve izlemeden önce genellikle ilk giden izleyicilerin yorumlarına bakarım ve her zamanda bu yorumların tamamıyla gereksiz olduğu kanısındayım. Çünkü, yorumlara bakarak çok şey kaçırmış olabiliyorsunuz. Eleştirinin dozajını ayarlayamayan bazı insanlar, filmi yerden yere vurmuş. Oysaki Ali Atay’ın yönetmenliğine, çekilen Ölümlü Dünya son dönemlerde izlediğim en güzel aksiyon-komedi filmlerden biri. Fragmanını izlerken; oyuncu kadrosu zaten filme olan ilgimi fazlasıyla arttırmıştı. Senaryo açısından da başarılı olan filmde işlenen konu, Türk sinemasında her geçen gün daha kaliteli işlerin yapıldığını bizlere gösteriyor.

En İyi Teklif – The Best Offer

Ön plana çıkan filmin kahramanı Virgil Oldman. Antikacı ve sanat danışmanı olan ve 16. 17. 18. Yüzyıl eserleri konusunda uzman olan ve bir müzayede şirketine sahip olan Virgil Oldman’nın kadın yüzlerine ait tablolara karşı bir ilgisi ve bu ilgisine ait bir sürü tablonun yer aldığı gizli koleksiyonu var. Oldmana ait güzel bir ev var ama buna rağmen yalnız sürdürdüğü ve takıntılarına göre şekillendirdiği bir yaşantısı var. Film boyunca taktığı eldivenlerinin sinir bozucu olduğunu söyleyebilirim. Sahip olmak istediği tabloları, açık attırmalarda kurduğu kumpaslar ile alıyor.