Kariyer sitelerinden bir tık öne çıkan ve her geçen gün, daha fazla işveren ve iş arayan tarafından keşfedilen Linkedln profilin de yapılan bazı hatalara değinmek istiyorum. Bu hatalar ve yanlış adımlar, diğer rakipleriniz karşısında şansınızı fazlasıyla azaltabilir.

LinkedIn’ı uzun süredir kullanıyor olabilirsiniz veya yeni başlıyor da olabilirsiniz, ancak; dikkat etmeniz gerekenleri kulak ardı yapmanız durumunda, işverenler tarafından isminizin üstü çizilebilir, hatta iş bulma süreçleriniz ciddi anlamda sekteye uğrayabilir. Profilinizi canlandırmanız çok fazla zamanınızı almayacaktır. İletişim bilgilerinizi sürekli olarak güncel tutmanızın yanı sıra dikkat etmeniz gereken 6 konu daha var.

Hata 1: Yanıltıcı iş pozisyonu

Fotoğrafınızın yanında ki iş pozisyonu, Linkedln profilinizin en değerli parçalarından biridir. Akıllıca kullanın. Eğer mevcut çalıştığınız konumunuzdan farklı bir konumda çalışmak istiyorsanız, şuan olduğunuz konumu kullanmayınız. Mevcut statünüzden ziyade, hangi konumda çalışmak istediğinizi belirtmeniz artı puan katacaktır.

Hata 2: Eksik Derece Bilgisi

Eğitim derecelerinizin belirsiz olması veya eksik bildirilmesi, işverenler tarafından elenmenizi kolaylaştıran en önemli faktörlerden biridir. Örneğin, bir lisans ve ya yüksek lisans derecenizi belirtmek yerine, fizik okudum, biyoloji okudum şeklinde ki paylaşım, yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Eğitim derecesi net olmayan bir aday, işveren için ilgi çekici değildir

Hata 3: Kesinleşmemiş Sektör

Kariyer uzmanları, İşverenlerin, Linkedln da aday ararken filtreleri çok sık kullandığını söylüyor. Çalıştığınız sektör ile ilgili bilgilerinizi güncellemiyorsanız, işverenler sizi tam olarak nerede kullanabileceği konusunda fikir sahibi olamayacaktır.

Hata 4: Uyumsuzluğa Dikkat edin.

Kariyer uzmanları, mevcut çalıştığınız işten ayrılıp, yeni bir iş arayışı içerisine girmeniz durumunda, özgeçmişiniz ve Linkedln profillerinizi karşılaştırmanın, doğru bir hareket olacağını söylüyor. Tarihler, pozisyonlar ve iş tanımlarının eşleştiğinden emin olun. Uyumsuzluk, işverenlerin tam olarak neyi dikkate alacağı konusunda şüpheye düşmesine neden olacaktır.

Hata 5: Uygunsuz Fotoğraf

Düğün ya da tatil fotoğraflarınızı ve öz çekimlerinizi profil fotoğrafı olarak kullanmayınız. Fotoğrafınız profesyonelliğinizi yansıtır. Profesyonel bir fotoğraf çekimi büyük harcamalar yapmadan çözülebilecek konudur. Bütçe dostu bir öneri; uygun kıyafetler giyin, doğal ışık alan bir yer bulun ve bir arkadaşınızın fotoğrafınızı çekmesini rica edin.

Hata 6: Mevcut işinizden uzaklaşın

Yeni bir iş aramayı düşünmeye başladığınızda, mevcut işyerinizle aranızda bir mesafenin olması, sizin yararınıza olacaktır. Mesela; Linkedln profil fotoğrafınızda şirket logoları yer alıyorsa değiştirin. Şirketlerin işlerini anlatmak yerine, kendi yetenekleriniz ön plana çıkarın.

Bu yaygın hatalı kullanımlara dikkat ederek, profilinizi, işverenler için ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Kategori: