Girişimcilik kavramıyla son dönemler çok fazla içli dışlı olduğumu söyleyebilirim. Bu süreçte, girişimciliğe yönelik araştırmalar, kayıtlar ve kitaplar konusunda sürekli olarak arayış içerisindeyim. Google, girişimcilerin okuması gereken kitaplar diye yazdığımda karşıma çıkan, öneri listesini dikkate alarak bazı kitapları sipariş ettim. Gelen kitaplar arasında okuduğum ilk kitap, Zappos.com’un kurucusu Tony Hsieh tarafından kaleme alınmış Mutluluk Dağıtmak isimli kitap oldu.

E-ticaret girişimi olan zappos.com ismini kitabı okuyana kadar duymamıştım. Kitabı okudukça aslında böyle bir girişimi daha önce nasıl duymadığım konusunda kendime sitem ettim. Tony Hsieh, kitabın ilk kısmında çocukluğundan gelen girişimcilik ruhuyla yaptıklarını ve sonuçlarını paylaşıyor. İkinci kısımda ise, üniversite itibariyle başlattığı girişimcileri ve bu süreçlerde yaşanan olumsuz ve olumlu deneyimlerini paylaşıyor.Zappos.com a katılma sürecini ve bu süreci ayakta tutmak için planladıkları, yaptıklarını detaylı bir şekilde anlatmaktadır.Kitapta, yola beraber çıktığı yol arkadaşlarının ve çalışanlarının görüşlerine yer vermesi, gayet yerinde bir karar olmuş. Kitabın son kısmında ise, girişimcilere belirli konularda tavsiyelerde bulunarak, dikkat edilmesi gereken noktalar konusundaki fikirlerini paylaşmaktadır.

Kitapta en çok ilgimi çeken nokta, zappos.com’un başarısı altında yatan şirket kültürünün ne kadar önemli olduğu kısımdı. Çalışanlar ile ortak oluşturulmuş bir şirket kültürünün eksilerini ve artılarının açık bir şekilde anlatılması çok hoşuma gitti. Kitaplar ile ilgili çok fazla detaya girmek yerine düşüncelerimi bir kaç kelimeyle açıkladığım bir gerçek. O yüzden yine detaya girmeden genel olarak kitabın konusu ve görüşlerimi kısaca açıkladım. Kitap, önerildiği gibi girişimciler tarafından okunması gereken bir yayın olmuş.

Bitirmeden önce birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

  • Zappos.com, Amazon tarafından 1.2 Milyar dolara satın alınmıştır.
  • Zappos.com Çalışanların en çok mutlu olduğu şirketler listesindedir.
  • Tony Hsieh, zappos.com dan öncede başarılı işlere imza atmıştır.

Altını Çizdiklerim:

1- Şirketin Temel Değerler Listesi: Sayfa: 161-162

2-Mutluluk Dağıtmak : Sayfa 234 ve sonrası.

Youtube da zappos.com kültürüyle ilgili paylaşılmış bir video:

Kategori: