Teknolojinin, günlük yaşantımıza olan etkisini oturup uzun uzadıya tartışabiliriz. Özellikle birçok farklı alanda işlerimizi kolaylaştırması nedeniyle teknolojik icatları fazlasıyla sevdik. Aklımıza takılan bir konuyu anında öğreniyor olabilmemiz, binlerce kilometre uzaktaki insana saniyeler içinde ulaşabilmemiz, söylemek istediklerimizi milyonlarca kişiye kolay şekilde ulaştırabilmemiz, teknolojinin mucizevi bir olay gibi anılmasına sebep olmaktadır. Peki, iş tam olarak böyle mi? Bu soruya herkesin cevabı mutlaka farklıdır. Ben bu sorunun cevabından çok, bu icatların arkasında ki isimlerden birine değinmek istiyorum.

Son dönemlerde, biyografik kitaplar ve belgeseller ile ciddi zaman harcadığımı söyleyebilirim. Konu teknoloji ve bilişim olunca karşınıza sürekli olarak çıkacak biyografilerden bir tanesi, Microsoft’un kurucusu Bill Gates olacaktır. Yakın zamanda, internet dünyasında hakkında yeterince fazla bilgi bulabileceğiniz, bu sektörün en önemli girişimcilerinden biri olan Bill Gates’e ait 3.bölümden oluşan bir belgesel yayınlandı. Inside Bill’s Brain. Yapımcılığını, Netflix’in üstlendiği belgeselde Bill Gates’in sıfırdan başlayan ve zirveye yükselen kariyeri ve başarıları anlatılmaktadır. 3 bölümün tamamını izledim. Bence başarılı bir çalışma olmuş. Olayları birinci ağızdan anlattırmak benim için belgeseli daha da çekici yaptı.

Girişimci olmak isteyen veya bu yola çoktan çıkmış olan girişimcilerin not edeceği birçok farklı nokta var. Aynı zamanda, kariyer basamaklarını tırmanmak isteyenler içinde güzel öneriler barınmaktadır. Belgeseli Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

Fragman:

Kategori: