Sunay Akın için yapmış olduğu araştırmalar ile hem bilginin ışığını taşıyabilen hem de şaşırtmaya başarabilen yazar diyebilirim. Söylemelerini, eyleme dönüştürebilen yapısı, savunduğu tezi belgelere dayandırarak açıklayabilen Sunay Akın’ın kitaplarını okurken ayrı bir tat alıyorum. Kitaplarında olduğu gibi, gösterilerinde de aynı tadı almak mümkün. Fırsatınız olursa kitaplarını okumanızın yanında gösterisine de gitmenizi tavsiye ederim.

Geyikli Park kitabında yine Sunay Akın imzasını taşıyan birçok farklı bilgiyle karşılaşıyoruz. Kendine has anlatım tarzıyla kaleme aldığı bu kitaba başladıktan sonra, kısa sürede bitirme isteğine ulaştığınızı fark edeceksiniz. Fransız Amrial Guépratte den başlayan hikayeler, sizi Orhan Veli’ye götürecek. Kendinizi Çanakkale Mücadelesinin farklı cephelerinde farklı hikayelerin içerisinde bulacaksınız. Fransa’da Ermeni anıtının üstüne yazan notları okuduktan sonra Yüzbaşı Köpenick’in hikayesiyle birazcık gülümseyeceksiniz. Oyuncakların büyülü dünyasının çocuklar üzerinde ki etkisini dinlerken, Sabahattin Ali’nin çocukluğuna şahitlik edeceksiniz. Hikayeler arasında gezinirken ilginç sürprizler ile de karşılaşacaksınız. Mesela, Çanakkale de mola veren bir zürafa benim için fazlasıyla sürpriz oldu. Tüfenkçi İsmail Usta ve geyiği hayvan sevgisinin geldiği noktayı, Mecidi madalyasına sahip Dr. Charles Snodgrass Ryan’ın çaresizliğini, Türk tıp eğitimine katkısıyla Cavit Cav’ın gururunu soluk almadan okuyacaksınız.

Geyikli park ile ilgili uzun uzadıya anlatılacak çok fazla hikaye ve ilginç bilgiler mevcut ancak önceden öğrenerek kitabı okumanın yeterince aynı etkiyi bırakmayacağını düşündüğüm için kitapla ilgili daha fazla detayı paylaşmayacağım. Sunay Akın’ın kalemiyle bilginin ışığında aydınlanmak isteyen herkesin şiddetle okumasını tavsiye ediyorum.

Okuduğum kitaplar ile ilgili fikrimi paylaşırken, altını çizdiklerim başlığında bir kısımda paylaşırım. Ancak bu kısmı, bu kitap için yapmayacağım. Çünkü altı çizilecek sözcüklerden çok anlaşılması gereken yüzlerce hikaye ve bilgi var.  Sizde bu kitabı okuduktan sonra düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Kategori: