Girişimcilik ve kişisel gelişim üzerine okumam gereken kitapları derleyip ilk fırsatta okumaya başladım. Bugün itibariyle de Seth Godin tarafından kaleme alınan Mor İnek kitabını bitirdim. Kitap kapağının üst kısmına “Mutlaka okunması gereken bir bestseller” şeklinde not düşülmüş. Bu şekilde iddialı olan birçok kitabın, hayal kırıklığına sebep olduğuna şahit olduğum için bu notun benim üzerinde bıraktığı etkisinin olumsuz olduğunu söyleyebilirim.

Gelelim kitap hakkında ki düşüncelerime. Öncellikle ismini başlangıçta ilginç bulduğumu söyleyebilirim. Ancak; kitabı okudukça ismin çok yerinde olduğunu gördüm. Kitap, girişimcilere ve iş dünyasında bulunan herkese nasıl farklı olunabileceğini anlatıyor. Elinizde bulunan bir ürünün veya hali hazırda piyasada bulunan bir ürünü pazarlarken ne gibi yöntemlere başvurmanız gerektiğini ve hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini örneklemeler ile açıklıyor. Kitabın dili oldukça akıcı, sıkmadan uzatmadan vermek istediklerini alabiliyorsunuz.  Pazarlama konusunda izlenilen yanlış stratejilerin örnekleri sizin kendi pazarlama yönteminizi belirlerken dikkat etmeniz gereken noktaları gösteriyor. Aynı şekilde reklam için televizyon kanallarına harcanan milyonlarca doların eksilerini gözlemleyerek, sizi ciddi bir parasal yükten kurtarıyor. Girişiminiz ile ilgili bir mor ineğe sahip olmak, aslında işin özünü oluşturmaktadır. Yani farklı olabilmeyi başarmak. Girişimci olmaya karar verdiğiniz de veya herhangi bir işe başlamaya karar verdiğiniz de yapacağınız tüm araştırmalar sizi ortak bir noktaya çıkarır. Farklı olabilme noktasına. Herhangi bir adım atarken farklı olabilmenin artıları uzun uzadıya anlatılır. Farklı olabilmekten kasıt tam olarak nedir? Diyorsanız. Ben size bu kitabı tavsiye ederim.

Kitabın beğendiğim kısımlarından biri de anlatılan konuların aralarına Vaka İncelemeleri yerleştirilmiş olması. Aldığınız bilginin pekişmesi adına oldukça yerine de bir çalışma olmuş. Kitabın son kısmında birçok farklı fikirden örnekler paylaşılmış, bu örnekleri geçmeden okumanızı tavsiye ederim ki keza bu kısım size fazlasıyla katkı sağlayacaktır.

Altını Çizdiklerim:

  • Farklı, dikkat çekici olan bir şey konuşulmaya değerdir. Sıkıcı şeyler ise görünmezdir, fark edilmezdir. Sayfa:15
  • Farklı ürünler yara, doğru insanlar arar bulur. Sayfa:32
  • Liderleri izlemek çok zordur çünkü lider çok farklı, çok özel bir şey yaptığı için lider olmuştur. O çok farklı şey de zaten yapılmış olduğundan size bir şey kalmamıştır. Sayfa:35
  • Herkesin her şeyi olmaya çalışmayan rakiplerinizin listesini çıkarın. Performansları sizden yüksek mi? Kenarda köşede kalmış bir niş bulmak ve onun hakimi olmak isteseydiniz bu, hangi niş olurdu? Kendi ürünlerinizle rekabet edecek ve pazara hoş görünmek dışında bir şey yapmayacak bir ürün çıkarmaya ne dersiniz? Sayfa:63

Altınız çizdiğim çok fazla dipnot bulunmaktadır. Tamamını paylaşmak istemiyorum. Kitabı okuduktan sonra sizlerde yorum kısmında altını çizdiklerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Kategori: