Planlamadığımız bir zaman dilimi içerisinde planlamadığımız bir süreci yaşıyoruz. Bu süreci değerlendirip, kitaplığımda okunmak için duran tüm kitapları okumaya karar verdim. Bazıları fazlasıyla sıkıcı bazıları da fazlasıyla ilgi çekici olabiliyor. Ama; türünü ve konusunu ayırmadan, okunmayı bekleyen tüm kitapları okuyarak kendi rekorumu kırma konusunda fazlasıyla iddialı olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.

Böyle bir giriş yapmamın sebebi, bugün okumayı bitirdiğim tamamıyla hayali karakterler oluşturma konusunda başarılı olan Ben Davis’in kaleme aldığı Joe Cowley’nin gizli bloğu isimli kitabı oldu. Kitabın uzun uzadıya konuşulacak bir kısmı yok. Yazarın, Joe Cowley isminde ki hayali karakteri ve onun yaşadıklarının anlatıldığı hikayelerin bütünü size Amerika gençlik dizisi izliyormuş hissi veriyor. Yapılan espriler, orijinal yazılış dilinde bir anlam ifade ediyor olabilir ancak Türkçe ’ye çevrilmiş halinin pekte komik olduğu, daha doğrusu komik bir anlam ifade ettiğini söyleyemem.

Kitap genel olarak, okunacak bir şey kalmadığında okunabilecek olarak değerlendirebilir. Eğer hikayeleri sevmiyorsanız ciddi anlamda sıkılabileceğinizi söyleyebilirim.

Kitabın yazar Ben Davis hakkında;

Küçüklüğünden beri insanlar Ben Davis’e bir gün yazar olacağını söylemiştir. Fakat Davis onları dinlememiş, astronot olacağını veya Manchester United’da oynayacağını düşünmüştür. Fakat NASA veya Fergie’den hiç telefon gelemeden yirmili yaşlarına ulaşınca insanların haklı olabileceğini düşünüp tekrar yazmaya başlamıştır. Önce radyo programlarından tebrik kartlarına kadar birçok şey yazmıştır. Sonra da hikayelere geçmiştir. Kendi espri anlayışı on beş yaşındayken olgunlaşmayı bıraktığı için genç yetişkinler için yazmaya karar vermiştir. Davis eşi ve büyük fakat korkak köpeğiyle Tamworh’ta yaşamaktadır.

Kategori:

Etiketler:

, ,