Ön plana çıkan filmin kahramanı Virgil Oldman. Antikacı ve sanat danışmanı olan ve 16. 17. 18. Yüzyıl eserleri konusunda uzman olan ve bir müzayede şirketine sahip olan Virgil Oldman’nın kadın yüzlerine ait tablolara karşı bir ilgisi ve bu ilgisine ait bir sürü tablonun yer aldığı gizli koleksiyonu var. Oldmana ait güzel bir ev var ama buna rağmen yalnız sürdürdüğü ve takıntılarına göre şekillendirdiği bir yaşantısı var. Film boyunca taktığı eldivenlerinin sinir bozucu olduğunu söyleyebilirim. Sahip olmak istediği tabloları, açık attırmalarda kurduğu kumpaslar ile alıyor.

Filmin bir diğer karakteri de Claire. Çok eski, çok fazla odası olan bir villada yaşayan Claire, ailesi öldükten sonra geriye kalan antika eşyaları satmak için Oldman’a ulaşıyor. Zorlu ikna sürecinden sonra Oldman’ın dikkatini çekiyor. Film boyunca Claire’nin  duvar arkasında olması, izlerken merak uyandırıyor. Zaman ilerledikçe Claire , Oldman için tutkuya dönüşen bir kahraman oluyor. Yaşamında ki sanatsal ama bir o kadarda ruhsuz düzenin farkında olan Oldman için Claire mucizevi dokunuş oluyor.

Antika tamircisi Oldman’ın kadınlar konusunda ki danışmanı antika tamircisi Robert dikkat edilmesi karakterlerden bir tanesi. Yaptığı iş ve dükkanı itibariyle benim dikkatimi çektiğini söyleyebilirim. Film boyunca bu karakter hakkında farklı şeyler düşünmüyorsunuz ama büyük hamleyi yapan asıl karakterin olduğunu söyleyebilirim.

Claire’n yaşadığı villayı gören karşı cafe de sürekli pencerenin önünde oturan cüce yapılı kadın filmde göründüğü an itibariyle, olaylar içerisinde bu cafenin olduğunu sezmiştim. Nitekim filmin sonuna doğru sezgilerimin doğru olduğunu gördüm. Kadında ki sayısal zeka etkileyici. Günlük hayatta kimsenin önemsemediği olaylar ile ilgili istatistiksel yorumlarda bulunması çok iyi görünüyor.

Oldman tekdüze yaşantısının içerisine Claire koyduktan sonra mutluyken, aslında farkında olmadığı oyunun bir parçasıydı. Claire, Oldman’ı iyice kendine bağladıktan sonra gelişen diğer süreçlerin sonunda gerçek yüzünü gösteriyor. Claire ve Robert Oldman’ı hiç beklemediği bir şekilde soydular. Gittiği iş seyahatinden döndüğünde gördüğü manzara karşında hayata küsen Oldman dışında onu soyanlara ne olduğu konusunda filmde herhangi bir kısım yok. Filmin sonunun bu şekilde bitmesi hoş olmasa da bütününe baktığımızda film izlenmeye değer güzel bir film.

Vardığımız sonuç; her şey gibi duygularda sahte olabilir ve yine Oldman’ın dediği gibi Sahte eserlerin hepsinde orijinal bir şey vardır.

IMDB: 8.3

YAPIMI: 2013 İtalya

YÖNETMENGiuseppe Tornatore

TÜR: Dram,Romantik, Suç

FRAGMAN

Filmin Sevdiğim Müziği

Kategori: