Kitaplar dışında, sinema dünyasını da fırsat buldukça takip etmeye çalışırım.Kim neler izliyor? Son dönemlerde favori diziler veya filmler neler? En çok beğenilen neler olmuş? Soruları ışığında notları okur sonra izlemeye koyulurum. Eskisi kadar iyi bir izleyici olmadığımı söyleyebilirim.Ancak; son 1 aydır birçok farklı film ve diziyi izleme fırsatım oldu.Bu zaman diliminde son olarak, Sosyal Medya’da bir arkadaşın paylaşımında “girişimcilerin izlemesini tavsiye ederim!.” notuyla  paylaştığı Beyaz Kaplan filmini izledim.

Film konusu bakımıyla bence gayet güzel, ancak arkadaşın neye dayanarak “girişimcilerin izlemesi gerekiyor” önerisinde bulunduğunu çözemedim. Çünkü; film Hindistan’da mevcut kast sistemini ve bu kast sisteminin çarkları arasında sıkışıp kalmış insanları konu ediniyor. Filmin baş karakteri, bu çarktan kendi yöntemleriyle kurtulmaya çalışıyor. Kurtulma süreci girişimle ilgili değil, yukarı tabakanın yaptığı yöntemle yani para çalarak gerçekleşiyor. Fakir birinin çalmış olduğu parasıyı meşru kılma söylemleri, izleyici tarafından takdir ile karşılanabilecek şekilde kurgulanmış.

Eğer, Hint filmi ya da Hindistan konulu bir film izliyorsanız her zaman fakirlerin mevcut durumlarının işlendiği tarzda senaryolar ile karşılaşırsınız. Ayrıca, kast sistemini, sosyal eşitsizliği, zenginlerin ayakta kalmak için vermiş olduğu rüşveti de sürekli olarak ön plana çıkarırlar. Yine klasik olarak Hint filmlerinde, müzik,dans ve abartı hikayeleri de izliyoruz. Bu klasikler çerçevesinde, Beyaz Kaplan filmini beğeneceğinizi düşünüyorum. Aslında bir edebiyat eserinden uyarlanmış olması nedeniyle, kitaptan bağımsız olarak değerlendirmenin doğru olacağını düşünüyorum. Filmin yönetmenliğini Ramin Bahrani üstlenmiş. Daha fazla spoiler vermeden filmi izlenecekler listenize almanızı öneririm!

Fragman:

Kategori: