New York Times Bestseller. Kapağında tam olarak bu yazıyor.Ayrıca, bir yaşam kurmanın, sevdiğiniz işi yapmanın ve yeni bir gelecek yaratmanın yolunu yeniden icat edin şeklinde de ufak bir açıklama bulunuyor. Kapak tasarımına ve kapakta ki notları görünce dikkatimi çeken ve okumasını tamamladığım Chris Guillebeau tarafından kaleme alınan 100$’lık Başlangıç isimli kitap hakkında düşüncemi paylaşacağım.

Kitabın yazarıyla başlamak istiyorum. Kitapta yazdığına göre, Chris Guillebeau , kendi girişimi bulunduğu ve Batı Afrika’daki gönüllü çalışmalarına katıldığı için dünyada bir çok ülkeyi gezme şansı yakalamış.Yaratıcı insanları bir araya getiren uluslararası World Domination Summit’in birçok toplantısında bireysel katılımcıları cesaretlendirmeye odaklanmış, çalışmaları nedeniyle kişisel websitesi aylık üç yüz binden fazla insan tarafından ziyaret ediliyormuş. Yaptığı çalışmalar ve yayınladıklarıyla yazarın aslında iyi bir araştırmacının yanında, girişimci olduğunu da söyleyebiliriz.

Şimdi gelelim asıl konuya. Girimşicelerin okuması gereken kitaplar şeklinde oluşturulan öneri listelerinde, kitabın ismiyle sık sık karşılaşabilirsiniz. Yazar, bu kitabı oluştururken çoğu 100 dolar ya da daha az bir yatırımla şirket kuran ve sonrasında yüksek kazançlar elde eden 1,500 kişi belirlemiş ve en ilgi çeken 50 vaka çalışması üzerinde durmuş. Yapmış olduğu vaka çalışmalarıyla, iş dünyasında kendi özgürlüğümüzü nasıl kazanabileceğimizi, dikkat etmemiz gereken noktaların neler olduğunu ve iş süreçlerinin neler olduğunu bizimle paylaşıyor. Yeni bir girişimci için bence kılavuz olabilecek nitelikte güzel bilgiler içermektedir. Ayrıca, yapılmış olan vaka çalışmalarının bir çok farklı sektörde gerçekleşmesi de bize farklı pencerelerden bakma imkanı sağlıyor. Yazar vaka çalışmalarını 14 temel bölümde bizimle paylaşıyor. Her bölüm sonunda “Kilit Noktlar” kısmı bulunmaktadır. Okumuş olduğumuz bölümün özeti şeklinde tasarlanmış ve bu kısımda önemli noktalar paylaşılmış.

Kitap anlatım dili bakımından akıcı. Tüm vaka çalışmaları, deneyimler sonucu elde edilen birikimlerin bizim yeni bilgiler edinmemizi sağlıyor. Kitap kapağında paylaştığı kadar iddialı bir sonuç elde eder misiniz? orası herkese göre değişebilir.Ancak; genel itibariyle yeni bilgi ve deneyimler edinmek adına okunabilecek kitaplar listenize alabileceğinizi söyleyebilirim. Sizde kitabı okuduysanız veya okuduktan sonra yorum kısmında düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Altını çizdiklerim:

  • Tutku veya beceri+faydalılık=başarı – syf:16
  • Ne olursa olsun bilgi değerlidir ama aynı zamanda çoğunluğun görüşünün her şey olmadığını da unutmayın. – syf:84
  • İyi bir teklif, insanların gerçekten istedikleri ve bunun için para ödemeye istekli oldukları şeylerle ilgili olmalı. – syf:113

Kategori: