Telefonuma gelen istenmeyen smsler her geçen gün ilginç bir hal almaya başladı. Bir çok insanında aynı durumdan şikayetçi olduğunu biliyorum. Tanıtım mesajları, uyarı mesajları ve sürekli hediyeler kazandığımızı bize anlatan yüzlerce mesaj. Bu mesajlara karşı önlem almak için bazı yasal düzenlemeler yapılsa da birilerinin bu düzenlemeleri dikkate almadığına şahit oluyoruz.

Son 2 gündür de sürekli olarak Göç İdaresinden “Arapça” mesajlar alıyorum. Anladığım kadarıyla vatandaşlığa geçmek için gerekli şartlardan ve göç idaresi dışında yapılacak sahte işlemlere karşı tedbirli olunması konusunda uyarılar da bulunuyor… İyi de arkadaşım ben ne alaka. Benimle ilgili olmayan bu saçma uyarı mesajını neden almak zorundayım?

Peki nasıl kurtulacağız bunlardan?

Bu sorunun cevabıyla ilgili birkaç yol var ancak ne kadar etkili deneyip görmek lazım. Çözüme geçmeden önce yapılan yasal düzenlemeye, özet bir şekilde göz atalım.

Pazarlama ve tanıtım amaçlı gönderilen istenmeyen mesajlar; 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile belirli şartlara bağlanmıştır. Kanun diyor ki; Ticari Elektronik ileti, alıcıya ancak önceden onay alınmak kaydıyla gönderilebilir… Evet çok güzel; yani normal şartlarda benim onayımı almadan hiç kimse bana pazarlama ve tanıtım amaçlı sms gönderemez. Ayrıca; red edeceğim smsler içinde benden hiçbir sms ücreti alınmayacak…  Gelecek olan onay mesajına, hiçbir şekilde cevap vermediğim durumda otomatik olarak red olarak kabul edilecek ve bunlara bayram, kutlama mesajları da dahil olacak. Buraya kadar herhangi bir sorun yok, sorunun çözümüne yönelik mantıklı çözüm…

Kanun yürürlüğe girdikten sonra, yoğun bir şekilde onay mesaj bombardımanına tutulduk. Sebebi; kanunda belirtilen maddelere uymayanlar hakkında para cezasının uygulanacak olmasıydı. Yürürlüğe giren yasanın 2-3 ay sonrasında onay mesajları kesildiği gibi sms canavarları kaldıkları yerden bombardımana devam ediyor. Alış veriş yaptığınız, üye olduğunuz her noktada hatta ve hatta müşterisi olduğunuz kurumlardan bile size ait bilgiler karaborsaya düşmüş durumda. Siz marketten alış-veriş yapıyorsunuz kozmetikçiden size tanıtım smsi geliyor. Bilgilerin ne kadar çok fazla pazarlandığını kendi örneklerinizde görebilirsiniz.

Bundan kurtulmanın tek yolu şikayet etmek. Konuyla ilgili şikâyetlerinizi; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kabul ediyor. E-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapıp gerekli forumu doldurup gönderebilir ve şikayet süreçlerinizi takip edebilirsiniz. Belirli bir süre sonra gerekli geri dönüş yapılıyor.

Şikayet Adresi;  https://tiss.gtb.gov.tr/

Şikayet forumu ekran görütüsü;

Kategori: