Toplum tarafından baskı altında tutulan daha doğrusu çevresi tarafından sürekli dışlanan insanın psikolojisinin zamanla ne gibi olumsuz sonuçlar doğuracağına dair, binlerce hatta milyonlarca araştırmaya ulaşabilirsiniz. Bu konuyla ilgili haberlere arada sırada bazı televizyon kanalları program akışları içerisinde yer verirler. Haber olmasının sebebi, ciddi bir konu olduğundan ziyade, televizyon kanallarının kendi program akışlarında ki boşlukları doldurmasıyla ilgilidir. Sonuç olarak, yalnız kalmaya itilen, çevresi tarafından dışlanan bir psikoloji temelde 2 olumsuz eylemi gerçekleşebiliyor. Birincisi, psikolojik bunalıma yöneltilen bireyin kendine zarar vermesi, ikincisi bu bireyin herhangi bir canlıya zarar vermesi. Bu ikisini birbirinden ayıran nokta ise, birey kendine zarar verdiğinde, toplumsal olarak pekte önemsenmez ve etkenleri araştırılmaz, ikincisinde ise zarar verilen herhangi bir canlı olması nedeniyle, ciddi bir araştırma süreci yürütülür. Neden yaptı? Bu eylemde toplumun rolü ne? Rol modeller kimler? gibi yüzlerce sorunun cevabı aranmaya çalışılır. Peki bahsettiğim bu psikolojinin gözle görülür, bilindik sonucu nedir?

Geçmişe yönelik bir araştırma yaptığınızda, gözle görülür sonuçlarının, seri katillerin ortaya çıkması olarak görebilirsiniz. Netflix’te yakın zamana dayanan bir katilinin öyküsünü belgesel olarak bizlere sundu. Belgeselin adı; Kedilere Bulaşmayın; İnternette Katil Avı (Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer). Belgesel, internete yüklenen kedi öldürme videosu nedeniyle örgütlenen bir internet topluluğunu ve Kanadalı katil Luka Magnotta’nın yaptıklarını konu ediniyor. İnternete yüklenen yavru kedilerin öldürülme videosundan sonra hayvan aktivistleri videonun kim tarafından yüklendiğini bulmak için ciddi bir araştırma işine koyuluyorlar. Onlar, bunu yapanı bulmaya çalışırken, hayvan istismarına yönelik videolar gelmeye devam ediyor. İşler, çözülmesi zor bir hale dönüşüyor ve artık hayvan istismarından öteye geçen katil, Çinli öğrenci Lin Jun’u öldürerek parçalayıp, her bir parçayı siyasi partilerin genel merkezine gönderiyor. Bu vahşet ile birlikte Interpol’ün arananlar listesine giren Luka Magnotta uzun bir süre sonra, internet kafede yakalanıyor. Onu yakalatanın,Türk olduğuna değinmeden geçemeyeceğim.

Netflix tarafından hazırlanan belgesel, izleyiciler tarafından “en rahatsız edici belgesel” şeklinde yorumlanmaktadır. Hayvan istismarına karşı duyarlı insanların izlememesi önerilmektedir. Belgesel toplamda 3 farklı bölümden oluşmaktadır. Oldukça etkilendiğimi söyleyebilirim. Yazımın girişinde bahsettiğim, dışlanmış insan psikolojisinin ne gibi sonuçlar doğurabileceğini anlayabileceğiniz bu belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.

Belgeselin Fragmanı:

Kategori: