Başarılı video blog için 12 ipucu ile ilgili bilgileri paylaşmamda ki sebep; medya, sürekli olarak kabuk değiştiriyor. Her ne kadar yazılı medyayı sevsem de yeni trendin video içerikli olması gerçeğini kabullenmem gerekiyor. Özellikle pazarlama etkisini arttırmak isteyenler, son zamanlarda, video içerikleri ile müşterilerinin karşısına çıkıyor. Yapılan araştırmalar, önümüzdeki yıllarda küresel internet trafiğinin %80’inin video olacağını işaret ediyor.

Video içerikli blog yazıları ile video içeriği olmayan blog yazılarının tıklanma oranlarını kıyasladığımızda, az önce belirtiğimiz istatistiğin ne kadar gerçekçi olduğunu görebiliyoruz. Video bloglar ile ilgili yazılıp, çizilen bir sürü gerçek dışı, şehir efsanesi mevcut. Bunlardan herhangi birine denk geldiyseniz, sizde de video blog yani vlog üretme isteği hareket geçmiş olabilir. Şehir efsanelerine takılmaktan bir tık öteye geçip gerçek bir video blogger olmamız için dikkat etmemiz gerekenleri derleyince ortaya çıkan sonucu paylaşmak istedim. Her şeyden önce bu işin zor olduğu konusunu kabullenmeliyiz.  Dikkat etmemiz gereken çok fazla nokta bulunmaktadır. Bu noktaların en başında; ne tür ekipmanlar kullanmalıyız? Nasıl içerikler üretmeliyiz? Sesimizi nasıl duyurulabiliriz? gibi cevap aradığımız sorular mutlak karşımıza çıkacaktır.

Başarılı bir video blogcu olmamız için en iyi 12 ipucu;

1-Kaliteli Mikrofona yatırım yapın; 

Video blogun en temel noktasını ses oluşturmaktadır. Kaliteli olarak kayıt edeceğimiz ses, çoğu zaman kalitesiz görüntünün arka planda kalmasını sağlayacaktır. Yani videomuz berbat olsa da ses her zaman kurtarıcımız olacaktır. Seslerin düzenlenmesi için çeşitli uygulamalar kullanabilirsiniz. Hangi tip mikrofon almalıyız? Bu sorunun cevabını verirken dürüst olacağım; Bu tarz ekipmanlar konusunda uzman değilim. Sizin ufak bir araştırma yapmanız gerekiyor. Eğer iyi bir video blogcu olmak istiyorsanız, mikrofona yapacağınız yatırıma değecektir.

2-Doğru aydınlatma konusunda bilgi sahibi olun;

Gördüğümüz ve beğenmediğimiz birçok video için; hiç profesyonelce olmamış yorumunu yapmışızdır. Bu tarz yorumları yapmamızın birçok sebebi mevcut, bu sebeplerden bir tanesi de doğru kullanılmayan ışık. Vlog çekerken ışık açısını doğru kullanmanız, videonuza ayrı kalite katacaktır. Bu işin uzmanları aydınlatmayla ilgili 3 terime hakim olunması gerektiğini söylüyor.

  • Anahtar ışık( Key Ligt) : Birinci ve temel ışıktır. Çoğunlukla kameranın sol tarafında yer alır,göz seviyenizden yaklaşık üç metre daha yüksek ve en parlak ışık olmalıdır. Aşağı doğru açı yaparak, güneş ışıklarını yansıtır şekilde bir efekt verilebilir.
  • Dolgu Işığı(Fill Light): Anahtar ışığınız bir gölge oluşturacaktır. Oluşacak olan gölgeli alanı ışıklandırmak için kameranın karşı tarafında bir dolgu ışığına ihtiyacınız olacaktır.
  • Arka Işık(Back Light): Ön kısma iki ışık yerleştirmeniz durumun da birde arka ışığa ihtiyacınız olacaktır. Aydınlatmanızın doğal görünmesini sağlayacaktır. Arka ışık kullanmamanız durumunda omuzlarınız da karanlık gölgelenmeler olabilir.

Dış mekanlarda çekim yaptığınızda, güneş ışığını kullanmaya özen gösterin. Güneşin konumuna göre, yukarda anlatılan şekilde açınızı ayarlarsanız kaliteli sonuçlar alabilirsiniz.

3-Videolarınıza alt yazı ekleyin;

Herkes videonuzu sesli olarak izleyemeyebiliyor. Bu nedenle videolarınıza altyazı eklemeniz doğru bir hareket olacaktır. Altyazı ekli videolar %40 daha fazla görüntülenmektedir. İzleyicilerinizin işini kolaylaştırabilmeniz için tüm videolarınıza altyazı eklemeyi unutmayın.

4-İyi bir kamera alın;

Mikrofona ve Işık sistemine ek olarak, işinizi kolaylaştıracak kaliteli bir fotoğraf makinası almalısınız. Binlerce TL harcamanız gerektiğini söylemiyoruz. Sadece, video çekerken gerekli olan temel faktörleri göz önünde bulundurarak kamera almanız doğru olacaktır. Özellik pil ömrü, hafıza kartları, kameranın boyutu(taşınabilir olması) gibi faktörlerden bahsediyoruz.

Makinanız yanınızda değilse; bilgisayar kamerası veya akıllı telefonunuzun kamerası sizin için alternatif olabilir. Ancak; kaliteli bir sonuç alamayacağınızı hatırlatmakta fayda var.

5-Ekran görüntüsünü almak için doğru programı kullanın;

Bazı videolarınızda, ekran görüntüsü kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Takipçilerinize, bilgisayarınızda veya telefonda yaptıklarınızı göstermek istiyorsanız birçok farklı yazılım karşınıza çıkacaktır. En çok kullanılan ve görüntüyü kaliteli olarak yansıtan yazılımları tercih etmenizi öneririm.

6-Yakışıklı ve çekici olun;

Başarılı bir Vlogcu olmanın önemli bir parçası da, kişiliğinizdir. Utangaç, çekingen ya da sıkıcı olmanız durumunda takipçilerinizin artması mümkün olmayacaktır. Eğer espri anlayışınıza güveniyorsanız, kullanmaktan geri durmayın. Kamera karşınızdaki her davranışınızın, isminizi etkileyeceğinin farkında olarak hareket edin. Mümkün oldukça tartışmalı konulardan uzak durun.

7-Kitlenizin, sizi izlemesi için bir sebep verin;

Takipçilerinizle etkileşim kurmanızın önemini tekrar tekrar vurguladık. Video çekimleri yapmadan önce, bazı soruları cevaplamanız gerekiyor.

Videonuzun amacı nedir? Kitlenize bir şey mi öğretiyorsunuz? Nitelikleriniz nelerdir?

Elbette, videolarınız eğlenceli, bilgilendirici veya her ikisi de olabilir. Ancak; kitlenizin istediklerinde emin olmalısınız. Kısacası;  Kitlenizin ne istediğini anlayın ve onlara istediklerini verin.

8-Videolarınızı, etkili şekilde nasıl düzenleyeceğinizi öğrenin;

Videolarınızı yayınlamadan önce, gerekli düzenlemeleri yapıp, kurgulayıp sonrasında yayınlamanız gerekiyor. Kurgulanmamış bir video hiçbir zaman profesyonel görünmeyecektir. Bu konuda yardımcı bir çok program mevcuttur. Eğer İOS kullanıcısıysanız, iMovie programı fazlasıyla yardımınız olacaktır.  Windows kullanıcıları da Movie Maker programından ücretsiz bir şekilde yararlanabilir.

9-Kullanıcıları yorum yapmaya teşvik edin;

Kullanıcılar ile etkileşimi sürekli tutmanın bir diğer yolu da, takipçilerinizin videolar hakkında yorum yapmalarını sağlamaktır. Videolarınızı buna göre gözden geçirme şansınız olacaktır. “ Ne düşündüğünüzü yorum kısmından bildirin.” Şekline cümle kalıplarını belirli aralıklar ile kullanın. Yorumlara, mümkün olduğunca çok cevap verin. İçeriğinize geri dönüş için iyi bir sebep olacaktır. Yorumlar kısmını etkili bir şekilde kullanmanız durumunda,  aylar önce hatta yıllar önce yüklediğiniz videolarınız hakkında yeni yorumlar almaya devam edeceksiniz.

10-Röportaj yapın;

İçeriğinizin sıkıcı olmaya başladığını düşünüyorsanız veya yeniliklerle süslemeniz gerekiyorsa, farklı insanlar ile yapacağınız röportaj kurtarıcınız olacaktır. Belirli bir konuda uzman olabilir veya takipçilerinizin dikkatini çekecek başka biri olabilir, videolarınıza misafir edeceğiniz yeni bir yüz farklı hava katacaktır.

11-Videolarınızı paylaşın;

Bir video kayıt ettikten sonra, olabildiğince çok kişinin eline geçmesini sağlamalısınız. Youtube gibi platformlar bu konuda yardımdınız olacaktır. Ayrıca; sosyal medya hesaplarınızda yayınlayın, web sitenize video linklerini ekleyin. E-posta hesaplarına gönderin.

12-Arşiv oluşturun;

Kaydettiğiniz her videoyu kullanamazsınız, ama mümkün olduğunca çok fazla video kaydı yapın. Kayıt edeceğiniz arşiviniz ilerleyen zamanlarda işinize yarayacaktır.

Kitlenize bir deneyimden yazılı olarak bahsedebilirsiniz, ama onlara video ile anlatmak her zaman daha etkili olacaktır.

Sonuç olarak; Video blog iyi bir fikir. Ama bu fikri uygulayan bir çok insanın olduğunu ve sizin bu akımda yer edinmenizin zaman alacağını unutmayın. Yukarıda paylaştığımız ipuculardan yola çıkarak kendi stilinizi oluşturmaya çalışın. Basit şeylerden başlayıp, profesyonelliğe doğru adım adım gidin. İçeriği ürettikten sonraki aşama, sizin pazarlama yeteneğinizle ilgidir.

Video bloglarınıza daha fazla trafik çekmek için siz hangi araçları, yazılımları ve yöntemleri kullanıyorsunuz, yorumlarda bizimle paylaşa bilirseniz memnun oluruz…

Kaynak: quicksprout.com

Kategori:

Etiketler:

,