Herhangi sıradan bir gün uyandığınızda,  vay be! zaman ne kadar hızlı geçiyor diye düşündünüz mü? Düşündüyseniz hepimiz aynı zaman yolculuğu içerisindeyiz. Üniversite yıllarımda zaman kavramını çokta dikkate aldığımı söyleyemem. Günlük hatta saatlik programlar ile yapmam gerekenleri yapıyor, tabir yerindeyse spontane yaşıyordum. Benim için zamanla ilgili her şey, okul hayatımı bitirip, günlük yaşamın gerçekleriyle yüzleştikten sonra başladı. Ah keşke zamanında şunu, şöyle yapsaymışım gibi yakınmalardan başka bir şey gelmiyordu elimden.

Motivasyon uzmanları ve kişisel gelişimciler sürekli olarak yakınmak yerine harekete geçmenin doğru olacağını söyleyip dururlar. Evet, büyük anlamda haklılarda. Bende son birkaç yılda, zaman ile aramda olan problemleri çözmek için çaba gösteriyorum. Her yeni yıla yaklaştığımda, geçirdiğim son bir yılın muhasebesini yapıyor, artıları ve eksileri önüme koyuyorum. Tüm bunları yaptıktan sonra, o yılın benim için negatif mi yoksa pozitif mi geçtiğini açık bir şekilde görebiliyorum. Eğer pozitif geçmişse ne mutlu bana, negatif geçmişse de nedenlerini tekrar edip önümüzde ki yılın negatif geçmemesi için atmam gereken adımları sıralar ve belirlediğim adımları yılbaşından bir gün sonra uygulamaya koyulurum. Artık, kötü geçen bir zamana sitem etme huyundan vazgeçirdim kendimi. Bu konuda sizin de adım atmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Şimdi gelelim yeni hedefime. Yukarıda bahsettiğim gibi 2019 yılının muhasebesini yaptım ve önümüzde ki yıl için bazı ciddi kararlar alıp yeni hedefler belirledim. Zamanla yeni hedeflerim konusunda blog adresimde paylaşımlarda bulunacağım. Ama hepsinden önce 2020 için koyduğum hedeflerimden birini paylaşmak istedim. Kitap okumayı seven biri olarak yeni yılda en az 100 kitap okuyacağım. 100 kitap okursam kendi rekorumu kırmış olacağım, 100 den fazla okuduğum her bir kitap yeni bir rekor olacak benim için. Bu hedefimle ilgili gelişmeleri blog adresimde tek tek paylaşacağım. Hatta okuduğum ve bitirdiğim her kitabı blog adresimde paylaşacağım. Yeni yılda böyle bir hedefte bana eşlik etmek isteyen tüm kitapseverler bana ulaşabilir. Ayrıca, sizin de yeni yıl için hedefleriniz varsa yorumlar kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

Yeni yılın, yeni adımlar ile daha güzel geçmesini umuyorum…

Kategori: