Teknolojinin hayatımıza etkisini artık konuşmanın bir tık ötesine geçtiğimizi düşünüyorum. Artık teknolojinin etkileri ve yeni hallerini tartışıyoruz. Yaptığımız işlerde ve diğer bir çok alanda teknolojiyle birlikte gelen yeniliklere ayak uydurmanın yanı sıra, tam olarak varlığını kavrama konusunda birazcık çıkmazın içerisinde olduğumuzu düşünüyorum. İşte kavram kargaşasında son dönemlerde sık sık duyduğumuz bir kavramı daha anlamaya çalışıyoruz. Bahsettiğim kavram; Yapay Zekâ

Makine öğrenmesi, yapay zekâ, robotlar derken çok fazla kafamızın karıştığı bir gerçek. Bize soyut gelen bu kavramları anlamlandırmakta zorlanmamızın temel sebeplerinden birinin kavramlara yönelik yeterli derecede araştırma yapmamızın olduğunu düşünüyorum. Bilim-Kurgu filmlerinde aşina olduğumuz olayların artık senaryolardan öteye geçtiğini kabullenerek, gelecek diye isimlendirdiğimiz teknolojik gelişmeleri ve değişimleri anlamaya çalışmalıyız. Bunun içinde okumalı ve işi bilenden dinlemeliyiz şeklinde düşünüyorum. Son okuduğum kitap, tamda bu düşüncemi destekleyici tarzda olmuş. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Cem Say tarafından kaleme alınan 50 Soruda Yapay Zekâ kitabı, Yapay Zekâ kavramını anlayabilmeniz için size yardım olacaktır. En azından benim için öyle oldu.

Yapay Zekânın başlangıç noktasından itibaren merak ettiğinizi bir çok konu, soru-cevap şeklinde aktarılmış. Anlatım dili olarak ve bilgi düzeyi olarak başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Yapay Zekâ Nedir? Yapay Zekâ yanlış yapar mı? Robotlar âşık olur mu? Yapay Zekâ dünyayı ele geçirip hepimizi yok edecek mi?  Şeklinde ilginç sorularından bulunduğu 50 Soru ile Yapay Zekâ kavramının,  düşüncelerinizde doğru yer edinmesi için okumanızı tavsiye ederim.

Kategori: