Son dönemlerde sosyal medyada, hack konusunda ilginç olaylar yaşanmaktadır. Günde milyonlarca bilgi akışının gerçekleştiği sanal dünyada herşey göründüğü kadar masum değil. Bu konuda, yeni skandal olaylar ortaya çıkıyor. Masum olmayan kısmın, bizi olumsuz yönde etkilemesini engellemek için bazı önlemler almamız da fayda var.

Bahsettiğim olaylar Siber Güvenlik temelli gerçekleşen olaylar. Bilinen diliyle Hack. Hackerlar ile ilgili çok fazla hikayeler duyuyor, bu hikayelerin meraklı takipçisi oluyoruz. Ancak, her hack bizim filmlerde gördüğümüz kadar masum gerçekleşen eylem değildir. Ünlü simaların sızdırılan fotoğrafları, devletlere ait gizli belgeler, banka hesaplarına yapılan saldırılar vs vs. Son dönemlerde sık sık duyduğumuz bu eylemlerin bize yansıması an meselesi. Kendi elimizle sanal dünyaya girdiğimiz bilgilerin güvenliği konusunda ne kadar dikkatliyiz, bunu sorgulamamız gerekiyor. Oluşturulan sosyal medya hesaplarında, konumumuzdan, iş hayatımıza, özel hayatımızdan eğitim hayatımıza kadar tüm bilgileri paylaşıyor ve günlük programımızı an ve an milyonlarca kullanıcılı sanal dünyaya gösteriyoruz.Bunun artıları ve eksileri konusunda farklı bir araştırma dosyası paylaşacağım. Son birkaç gündür, kendi çevremden, sosyal medya hesaplarının çalındığını ve çalınan hesapların kurtarılması konusunda yardımcı olmam için fazlasıyla destek talebi alıyorum. Gelen talepler ile birlikte yaptığım incelemelerde sürekli olarak yapılan yanlışlıkları toparlayıp paylaşmak istedim.

Sosyal Medya hesaplarınızı birkaç ufak önlemle güvene alabilirsiniz. Böylelikle, hesaplarınız hacklense de geri alma sürecini sorunsuz tamamlayabilirsiniz.

1- Geçerli bir e-mail adresi kullanın:

E-mail sanal dünyanın vazgeçilmezidir. Sosyal Medya hesapları oluştururken veya internet dünyasında herhangi bir hizmeti kullanırken, istenilen ilk şey e-mail adresidir. Sizin kontrolünüzde olan ve ulaşım sağlama konusunda sorun yaşamadığınız, geçerli bir e-mailiniz olsun ve tüm hesaplarınıza erişim sağlayabildiğiniz, geçerli e-maili tanımlayınız.

2- Şifre Kombinasyonu:

Şifreleriniz sadece rakamlardan ve harflerden oluşmasın. Unutmayacağınız şekilde, büyük-küçük harf ve sayıları içeren uzun şifreleri kullanmayı tercih edin. Sadece rakam kabul eden şifre kombinasyonları içinde, doğum günü-yılı, araç plakası ve telefon numarası gibi kombinasyonları kullanmaktan uzak durun. Belirli aralıklar ile şifrelerinizi değiştirmenizde de fayda var.

3-Geçerli Telefon Numarası kullanın:

Artık, hesap kurtarma seçenekleri arasında telefon doğrulaması yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kendize ait bir telefon numarasını, hesaplarınıza tanımlayarak doğrulamanız sizin için büyük güvenlik önlemi olacaktır.

4-Güvenlik soruları belirleyin:

Kullandığınız platformların, hesap kurtarma seçenekleri arasında güvenlik soruları varsa, unutmayacak şekilde güvenlik soruları ve cevaplarını belirleyiniz.

5- Bilgilerinizin güncelliğini denetleyin

Son adım olarak, hesaplarınızda ki kullanıcı bilgilerinizin güncelliğini arada bir kontrol edin. Paylaştığınız e-maile erişiminiz olmayabilir veya telefon numaranız değişmiş olabilir. Bu tarz değişikliklere bağlı olarak sorun yaşamamanız için, arada bir bilgilerinizin güncelliğini denetlemeniz sizin yararınıza olacaktır.

5 Temel adım ile hesaplarınızı kolay bir şekilde güvenli hale getirebilirsiniz. Konuya bağlı olarak sorularınızı ve paylaşmak istediklerinizi yorum kısmında bana ulaştırabilirsiniz. 

Güvende kalın 🙂 

Kategori: