İçeriğe geç

Kategori: Blog

Hackerlara Karşı 5 Güvenlik Önlemi

Son dönemlerde sosyal medyada, hack konusunda ilginç olaylar yaşanmaktadır. Günde milyonlarca bilgi akışının gerçekleştiği sanal dünyada herşey göründüğü kadar masum değil. Bu konuda, yeni skandal olaylar ortaya çıkıyor. Masum olmayan kısmın, bizi olumsuz yönde etkilemesini engellemek için bazı önlemler almamız da fayda var.

Bahsettiğim olaylar Siber Güvenlik temelli gerçekleşen olaylar. Bilinen diliyle Hack. Hackerlar ile ilgili çok fazla hikayeler duyuyor, bu hikayelerin meraklı takipçisi oluyoruz. Ancak, her hack bizim filmlerde gördüğümüz kadar masum gerçekleşen eylem değildir. Ünlü simaların sızdırılan fotoğrafları, devletlere ait gizli belgeler, banka hesaplarına yapılan saldırılar vs vs. Son dönemlerde sık sık duyduğumuz bu eylemlerin bize yansıması an meselesi. Kendi elimizle sanal dünyaya girdiğimiz bilgilerin güvenliği konusunda ne kadar dikkatliyiz, bunu sorgulamamız gerekiyor. Oluşturulan sosyal medya hesaplarında, konumumuzdan, iş hayatımıza, özel hayatımızdan eğitim hayatımıza kadar tüm bilgileri paylaşıyor ve günlük programımızı an ve an milyonlarca kullanıcılı sanal dünyaya gösteriyoruz.Bunun artıları ve eksileri konusunda farklı bir araştırma dosyası paylaşacağım. Son birkaç gündür, kendi çevremden, sosyal medya hesaplarının çalındığını ve çalınan hesapların kurtarılması konusunda yardımcı olmam için fazlasıyla destek talebi alıyorum. Gelen talepler ile birlikte yaptığım incelemelerde sürekli olarak yapılan yanlışlıkları toparlayıp paylaşmak istedim.

Blog Yazıyorum…

Yazma, son dönemlerde birçok insanın hayatında hobi olarak yerini almış durumda. Her konuda olduğu gibi yazmayla ilgili de bir çok kulaktan dolma bilgiler mevcut. Bilgi kirliliğinin yoğun olduğu bu dönemlerde, teknolojiyle birlikte hayatımıza giren bir kavram daha var. Blog Yazma… Blog yazma tam olarak nedir, ne değildir gibi soruların cevaplarını birlikte bulabilmemiz için konuyla ilgili farklı yazılar paylaşmaya devam edeceğim. Ama önce konuyla ilgili düşüncelerimi ve benim yaşadığım süreçleri paylaşmak istiyorum.

Neden Blog Yazmalısınız?

Yazmaya yönelik olan ilgimi keşfettiğim dönemlerin üstünden çok zaman geçti. Uzun süren yolculuğumda sürekli olarak kendime sorduğum değişmeyen tek bir soru var. Neden yazmalıyım? Her defasında farklı cevaplar verdiğim bu soruyu artık değiştirdim. Neden blog yazmalıyım? Çok uzatmadan bu sorunun cevabını sizinle paylaşmak istedim.

Yazdıklarınızı, bir tuşla binlerce kişiyle paylaşmanın mutluluğu ve kolaylığının verdiği zafer duygusu anlatılamaz. Yazdıklarınıza anlık yorumlar alabilmeniz; yazı yazarken dikkat etmeniz gerekenlere, farklı yöntemler geliştirmenize katkı sağlar. Farklı okuyucu kitlesine kolay bir şekilde ulaşmanız, farklı şekillerde pratikler yapmanızı sağlamaktadır. Yazarken nelere dikkat etmeniz gerekir, yazıyı nasıl düzenlemeniz gerektiği, yayınlama sürecinde nelere dikkat etmeniz gerekir, bunların hepsini blog yazma süreçlerinde geliştirebilme imkanınız oluyor.