İnternet dünyasının gelişimi, birçok alanda olduğu gibi yazı dünyasını da fazlasıyla etkilemektedir. Daha önce internetin sağladığı avantajlar konusunda defalarca paylaşımlar yapıldı. İnternet sayesinde, hedeflediğiniz kitlelere saniyeler içinde ulaşabiliyorsunuz ve bunu gerçekleştirmek için yüksek ücretler harcamanız gerekmiyor. Yeni kitabını duyurmak isteyen yazarlar, matbaaların kapısını aşındırmak yerine artık dijital dünyanın yayıncılık avantajlarını kullanıyor. Her gün binlerce yazı paylaşılıyor. Makale, deneme, şiir vb. binlerce paylaşım. Durum böyle olunca, herkes daha çok fazla sesini duyurabileceği alanları araştırmaya başladı. Yayınlanan birçok makale, herhangi bir ürünü daha çok fazla okuyucuya ulaştırmanın taktiklerini anlatıyor. Yazarlar da bu yöntemleri sırasıyla deniyor. Blog adresleri açılıyor, sosyal medya hesaplarında paylaşımlar yapılıyor, podcastler kayıt ediliyor. Yüzlerce yöntemden bahsedebiliriz. Bu yöntemler ile ilgili farklı paylaşımlar yapacağım. Bugün, Facebook sayfaların da ve profillerinde bulunan Notlar özelliğini nasıl kullanabileceğinize değineceğim.

Facebook’a alternatif olarak çıkan mecralara rağmen, halen büyük bir kitlenin bu sosyal medya platformunda olduğunu söyleyebiliriz. Buna bağlı olarak, facebook notlarını kullanarak paylaşacağınız yazılarınızı ücretsiz olarak binlerce kişiye ulaştırabilirsiniz.

Peki nasıl yapabilirsiniz?

Notları iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. Kişisel profilinizde bulunan notlar kısmında ya da size ait facebook sayfasında. Ben, facebook sayfasında kullanımını birkaç görselle açıklayacağım.

1- Öncelik sayfanın ayarlar kısmına giriyoruz ve sol menüde bulunan “Şablonlar ve Sekmeler” butonuna tıklıyoruz.

Anlatım

2- Daha sonra açılan sayfanın alt kısmında bulunan “Bir Sekme Ekle” butonuna tıklıyoruz.

3- Tıkladıktan sonra gelen sayfada; notları buluyoruz ve “Sekme Ekle” butonuna tıklıyoruz.

4- Bu işlem sonrası sayfanızın menüsüne “Notlar” kısmı eklenecektir. Ona tıklayarak notlar kısmına ulaşabilirsiniz ve “Not Ekle” butonuna tıklayarak notlarınızı yazıp istediğiniz ayarları yaparak paylaşabilirsiniz.

Düzenli olarak yapacağınız paylaşımlar ile kısa sürede facebookta hatırı sayılır üye sayısının dikkatini çekebilirsiniz.

Online paylaşımlar yapıyor musunuz? Hangi araçları kullanıyorsunuz? Yazılarını daha çok kitleye ulaştırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?  Bu konularda ki fikirlerinizi yorumlar kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

Kategori: