fbpx

Metin Bilir

Her Konuda Blog Notlarım

Makale Yazmak Kazandırıyor mu? #2

Makale Yazmak Kazandırıyor mu? #2

Bir önceki yazımda, uzun soluklu bir yazı dizisine başladığımı ve bu yazı dizisine neden başladığımı anlatmıştım. Bu yazı dizisinde her defasında size hatırlayacağım konu, yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir. İnternette bulunan mevcut bilgiler üzerinden gerekli araştırmaları yaparak,bu araştırmaları sadeleştirilmiş bir halde size sunmak istiyorum.

Ufak hatırlatmayı yaptıktan sonra, başlıktan da anlayacağınız gibi yazarak para kazanılıyor mu? Bunun için nereden başlamak gerekiyor? konularına ön giriş yapacağım. Arama motorların da, internetten para kazanmak şeklinde arama yaptığınız zaman, yazarak para kazanma yöntemlerinin sıklıkla anlatıldığını görebilirsiniz.Olayı sadece olarak değerlendirmek doğru bir yöntem olmayacaktır. Genel olarak, yazmayı seviyorsanız veya yazma yeteneğiniz varsa bunu değerlendirerek, kazanç elde edebilirsiniz. Blog yazarlığı bu yöntemlerden bir tanesi, bu konuda da ufak bir yazı yakında paylaşacağım.

Makale yazanlara neden ücret ödeniyor?

İnternet dünyasının hızlı şekilde yayılmasına bağlı olarak, birçok farklı sektördeki firma internette ki varlığını iyileştirmek için adımlar atıyor. Şirketin tanıtım yazıları ve aynı zamanda şirketlerin,kişilerin sattıkları ürünlere yönelik tanıtım yazılarının internet ortamında paylaşılması ihtiyacı, bu şirketlerin makale yazarlarına olan ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bu nedenle şirketler, belirli ücretler karşılığında çeşitli tanıtım yazıları ve belirli konularda makale yazdırıyor.

Son dönemlerde bu işleri üstlenen çeşitli şirketlerin varlığıyla karşılaşıyoruz. Sizin bire bir, makale siparişi bulmanız zaman alabilir ama bu iş kurumsallaştıran web siteleri hazır makale işini elinde bulunduruyor. Bu sitelere üye olarak belirli ücret karşılığında makale yazabilirsiniz. Bu tarz işler ile uğraşmak istemiyorsanız ve kendi yapınızı kurmak istiyorsanız, referans çalışmalarınızı yapıp size ait bir web sitesi kurarak işe başlayabilirsiniz.

Makale yazma piyasasında tamamıyla olarak çalışabilirsiniz.Piyasa ile ilgili ufak bir araştırma yaptığımız da, ilanlarda 100 kelimelik bir makalenin ortalama olarak 1,5 TL ye 200 kelimelik bir makalenin ortalama 3 TL ye yazıldığını ve bu rakamların bu şekilde katlanarak arttığını görebilirsiniz.

Makale yazarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, yazdığınız makaleleri nerede, nasıl pazarlayabileceğiniz konusuna önümüzde ki yazıda geniş bir şekilde değineceğim. Pazarda yeri olan, yazarak para kazanma konusunda sizin deneyimleriniz ve paylaşmak istedikleriniz varsa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Makale Yazmak Kazandırıyor mu? #2


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir