Yaşamın çok uzun ve uğraştırıcı bir yolculuk olduğunu düşünüyoruz. Bu fikir bende dahil bir çok kişiye göre doğru. Tabi bu yolculuğu fazlasıyla gözümüzde büyüttüğümüzde bir gerçek. Artık, huzurlu ve mutlu olmayı neden başaramadığımızı her gün defalarca sorguluyoruz. Oysaki uzun vadeli mutluluk, günümüzün her saatinde attığımız küçük adımlarda gizli. Günlük olarak yapabileceğimiz, uzun vadeli harika ve üretken hissedebileceğimiz birkaç adımdan bahsetmek istiyorum

  1. Sahip olduklarınızı kabul edin!

Eksik olanlara odaklanmayı bırakın ve gerçekten ne kadar şanslı olduğunuzun farkına varmaya çalışın. Zor günlerde bile, şanslı olduğumuzu düşündürecek bir şeylerin olduğuna eminim. Her gün uyandığımızda, sahip olduklarımızı kabul etmiş hissedersek, günün büyük çoğunluğu daha iyi geçecektir.

  1. Zaman planlamalarınızda gerçekçi olun ve ulaşılabilir günlük hedefler belirleyin

Gün boyunca, üretken olabileceğiniz, ulaşabilir günlük hedefler belirleyin. Sizin için en önemli hedeflere odaklanın. Çevrenizdekilerin sizi olumsuz yönde kullanmalarına izin vermeyin. Birilerinin gereksiz işleri, hedeflerinizden daha önemli olmasın. Önem sıranız değiştiği an, hedeflerinizi gerçekleştirmek için zamanı olmayan birine dönüşürsünüz. Aynı zamanı karşınızdaki insanın sizin için ayırıp, ayıramayacağı çok önemlidir. Zamanı, hedeflerinize ulaşmak için verimli kullandığınızdan emin olun.

  1. Arkadaş edinin ve destek isteyin!

İnsanlar sosyal olmak için çabalayan canlılardır. Daha büyük bir topluluğun parçası olmak her zamanda daha iyi hissetmemize neden olur. Size destek olacak, durumlarınızı anlayabilecek, sohbet edebileceğiniz arkadaşlar edinin. Çoğu zaman yardım istemek, zayıflık belirtisi olarak düşünülür. Ancak; olaylar, içinden çıkılamayacak duruma geldiğinde, arkadaşlarınızdan destek istemek, kendi sınırlarınızın farkında olduğunuzu gösterir. Böylelikle sizi aşan sınırları zorlarken maruz kaldığınız stresten kurtulursunuz.

  1. Kendinize Söz Verin!

Birçoğumuz, başkalarıyla yapacağımız işler için söz veririz ve tutmaya çalışırız. Başkalarına verdiğimiz sözleri tutmak daha kolay gelir. Oysaki kendi kendimize vereceğimiz sözler daha önemlidir. Kendinize vereceğiniz sözleri tutmak sizi daha iyi hissettirecektir. Kendinize, sağlıklı yaşam için spor yapma, kendinizi geliştirmenizde yardımcı olabilecek yeni kurslara gitme veya çok sevdiğiniz bir hobinizi en iyi şekilde geliştirmek için daha sıkı çalışma gibi sıralayabileceğimiz yüzlerce söz verebilirsiniz. Hepsini kendiniz için planlayın ve sözünüzde durun. Zamanla kendinize olan güveninizi daha sağlam bir zemine oturttuğunuzu anlayacaksınız ve kendinize verdiğinizi sözleri tutmaya devam etmeyi öğreneceksiniz.

Fakat…

  1. Esnek olun!

Sözünüzü tutmak önemli olsa da, esnek kalmak da önemlidir. Planladığınız bir şey olumlu yönde gitmiyorsa, daha fazla zorlamadan değiştirin. Kendim için belirlediğim bir hedefi tutturmak için inatlaştığımda ortaya çıkan olumsuz durumların daha fazla negatif düşüncelere yönlendirdiğini anladım. Plan ve programınızın, sizi daha iyi sonuçlar elde etmeye yönlendirdiğinden emin olun.

Bahsettiğim adımlar çok basittir. Yeterince yapmanız durumunda alışkanlık haline gelecektir. Hiçbir şey yapmayarak meşgul olmak ile üretirken meşgul olmak arasında büyük fark vardır. Boş meşgul oluşunuz günün sonunda yorgun hissettirecektir. Üretirken meşgul olduğunuz zaman günün sonunda size daha çok ilham verecektir ve iyi hissettirecektir.

Daha iyi hissetmek için gününüzü programlamaya zaman ayırın!

Kategori: