Girişimcilerin, yeni iş fikirleri genellikle planlamadıkları zamanlarda şekillenir. Uykudayken, duştayken ya da yolculukta her an gelebilecek olan ilhamların sonucunda bir çok farklı fikrin ortaya çıkması kaçınılmaz bir durum.

Aslında, bir çok farklı fikire sahip olmak güzel bir nimettir. Bu nimeti kullanarak bir çok başarılı işlere imza attığınızda olmuştur. Peki; biriken fikirlerinizi etkili bir şekilde yönetemeyecek durumda olduğunuzda, kurtarıcı bir fikriniz var mı?

Fikirleriniz arasında boğuşurken, etkili bir organinasyonla en iyi verimi alacabileceğiniz birkaç küçük teknikten bahsetmek istiyorum.

  1. Sürekli farklı fikirler üzerinde düşünürken, daha önce düşündüğünüz fikirlerinizi unutabilirsiniz. Bulduğunuz fikirleri, kağıda yazarak, bilgilerinizi uzun süreli saklayabilirsiniz. Ayrıca; bu konuda size yardımcı olabilecek birçok dijital uygulamada mevcut. Ben Google drive da documentu uygulamasını kullanıyorum. Mobil uygulamasının da oluşu ciddi anlamda kolaylık sağlıyor. Ayrıca; fikirlerinizi not etmeniz, parça parça fikirleri daha sonra birleştirirken işinizin ciddi anlamda kolaylaştıracaktır.
  2. Belirli günlerde, özellikle de kendi yürütmemiz gereken işlerimizin yoğun olduğu zamanlarda, yapmamız gereken, farklı birçok şeyin olduğunu biliyorum. Bu durum yeni fikir için; herhangi bir zaman ya da enerji ayırmamızın imkansız olduğunu düşündürebilir. Zaman konusunda negatif düşüncelerinizi bir köşeye atmak için, beyin fırtınası seansların yapınız. Uzak ve sessiz bir ortamda yapmanız yararlı olacaktır. Zaman planlaması, dağınık fikirlerinizi toparlarken stres altında kalmanızı engelleyecektir.
  3. Girişimcilere sık sık söylenen; yapılacaklar listesi yapma önerisi her daim işe yarıyor. Yapılacaklar listesinde de öncelikli yapılacakları değerlendirmek, verimliliğinizi artıracaktır. Fikirlerinizi değerlendirin ve harekete geçmeniz için gerekli notları alın ve bunları mevcut yapılacaklar listenize entegre edin. Bu durum, yeni fikirlerinize yeterince zaman ayırmanız konusunda yardımcı olacaktır.
  4. Sürekli yeni fikir bulduğunuzda, o fikir için hemen harekete geçmeniz gerekir diye bir zorunluluk yoktur. Tüm fikirlerinizi daha sonra değerlendirmek için kayıt edeceğiniz farklı listeler hazırlayabilirsiniz. Zamanla olgunlaşması gereken fikirlerinize bir anda odaklanıp zaman kaybı yaşamayınız.

Yeni bir fikir bulmak, fazlasıyla heyecanlandırabilir. Fikir bulmak harikadır, ancak dikkatli olmamanız durumunda kendinizi ciddi bir karışıklığın içiresinde bulursunuz.

Yeni fikirler için sürekli olarak beyin fırtınası yapıyorsanız, fikirlerinizi dikkate değer bir noktaya zaman içerisinde getirip, dengeyi sağladığınız takdirde, bir sonraki adımlarınızı sağlam atmanız kolay olacaktır.

Önerilerinizi yorumda benimle paylaşabilirsiniz…

Kategori: