Ülkemizde teknolojiye yönelik atılan adımların başarılı olmasını, hatta dünya çapında kendinden söz ettiren platformların Türkiye menşeli olmasını çok isterim. Bu konuda çalışmaları sürekli takip eder, hiçbirine ön yargılı yaklaşmama adına incelemeden görmeden yorum yapmak istemem. Son dönemler de gündemimizi meşgul eden, netflix mi yok youtube mu diye düşündüğümüz, dijital dünyada içerik üreten herkesi toparlayan Acun Ilıcalı tarafından kurulan Exxen sonunda yayına girdi.

Geldi, geliyor diye beklediğimiz reklamlarında vay be! Kimler var kimler dediğimiz Exxen Platformun ilk gün için notu ne yazık ki negatif yönlü. Acun Ilıcalı tarafından kurulacağı paylaşıldıktan sonra, umarım acunn.com ve Acun Medya’nın bünyesinde bulunan diğer projelerin web sitesi gibi olmaz demiştim. Çünkü, mevcut siteler oldukça karmaşık ve bana göre kullanışlı değiller. Düşündüğüm şeyin gerçekleştiğini gece itibariyle gördüm. Sistem sorunları nedeniyle pek inceleme fırsatı bulamadım, halen oluşturduğum profille ilgili sorunlar yaşamaya devam ediyorum ama başlangıç olarak birkaç noktayla ilgili görüşümü paylaşmak istiyorum.

  • Sunucu hatası: sistem yeni açılmasına rağmen sürekli olarak sunucu hatası ile karşılaşıyoruz. Bu tarz projelerde, sunucu hatası problemlerinin var olması kötü bir başlangıçtır. Proje için teknik boyutta fizibilitenin yeterli yapılmadığını gösterir. Ortada bir emek var, saygı duyun tarzında söylemde bulunanların aksine ben böyle düşünmüyorum. Çünkü; gerekli çalışmalar doğru yapılsaydı, ilk gün için yoğunluk baz alınarak sunucular revize edilebilir veya daha güçlü sunucular kullanılabilirdi.
  • Tasarım: Fazlasıyla amatörce olmuş. Netflix’in çakması gibi duruyor. Seçilen renk tonları ve yanlış kullanılan bloklar özgünlükten uzak. Giriş yapmadan görünen anasayfa da hareketli slayt dışında, alt kısımlara içeriklerin görselleri afiş niyetine eklenmiş. Tıkladığınız herhangi bir fonksiyonun olmadığını görüyorsunuz. Umarım böyle kalmaz.
  • Üyelik: Exxen 7 günlük deneme hesabı imkanı veriyor size, hesabı oluştururken sizden üyelik planı seçmeniz isteniyor. İşin ilginç kısmı burada başlıyor. İki farklı Paket mevcut. Birinci paket aylık 9,9 TL ikinci paket aylık 19,99 TL. İki paketi karşılaştırırken gerçekten anlam veremediğim bir olay gördüm. Birinci pakette reklam varmış. Nasıl yani? Aylık bir ücret ödeyeceğiz ve üstüne de reklam mı gösterilecek. Bana fazlasıyla saçma geldi. Reklamlar ile boğuşmak için para ödemek yerine reklamsız platformları tercih ederim.

Yukarıda belirttiğim gibi sisteme halen sağlıklı ulaşamadığımız için içerikler hakkında bir yorumda bulunamıyorum. Ayrıca sitenin halen çok işinin olduğunu söylemem gerekiyor. Sitenin, tasarımlarında kodlar açıkça görünüyor, halen bazı noktalarına erişim sağlanamıyor. Teknik olarak yanlış bir ekiple çalışıldığı anlaşılıyor. Umarım genel olarak ortaya çıkan sorunlar çözülerek, reklamlı paket mantığından vazgeçilir. İçerikleri izledikten sonra tekrar konuyla ilgili fikirlerimi paylaşacağım.

Exxenden ekran görüntüleri:

exxen.com’dan alınmıştır!
exxen
exxen.com’dan alınmıştır!
ExxenPaketler
exxen.com’dan alınmıştır!