Yoğun iş programı olan insanlar, çalışmayı birkaç dakikalığına bıraktıklarında, işlerine ait tüm sistemin çökeceğini düşünür. İş programına uyum sağlamak, sorumlu olduğumuz bölümlerin çözülmesi gereken sorunları vs. her biri ayrı bir stres nedeni. İşe ait konular çıkmazdayken, kendimize ayırdığımız her bir zaman diliminde, kendimizi genellikle suçlu hissederiz. Tam olarak dinlenemediğimizi ve dinlenmek için nasıl bir yol izlememiz gerektiğini bilmediğimizi fark ederiz.

Kendimize zaman ayırmak ve dinlenmek için illa deniz kenarına gidip tatil yapmamız gerekmiyor… Tabi ki hiçbir şeye dokunmadan, yüksek bütçeler harcayarak rahat tatiller yapacağımız çok fazla seçeneğimiz vardır. Ama benim anlatacağım yöntemler, bütçemizden ciddi bir harcama kalemi ayırmamızı gerektirmiyor. Zamanımızın büyük bir kısmını meşgul etmeyecek, alışılmamış birkaç yoldan bahsedeceğim.

Enerjinizi şarj etmek için hazır mısınız? O zaman hafiften yaklaşın ve söyleyeceklerimi bir yerlere not edin. 🙂

Yetişkinler için boyama kitaplarını deneyin…

Çocukları oyalamak ve gelişimlerine katkı sağlamak için boyama kitaplarından yararlandığımız dönemler olmuştur. Şimdi bu yöntemi kendimiz için uygulayacağız. Son dönemlerde birçok kırtasiye de karşılaştığım, yetişkinler için boyama kitabını başta tuhaf karşılamıştım. Ancak; okuduğum bazı yazılarda, boyama kitaplarının kafa dağıtmak için çok iyi bir yol olduğu söyleniyordu. İlk başta biraz ilginç gelebilir, ama renkli kalemlerinizi alıp, boyama yaptıkça rahatladığınızı göreceksiniz.

Boyadığınız başyapıtınızı buzdolabına asarak, başarınızı sergileyebilirsiniz. 🙂

Başkalarına Yardım edin.

Bunun enerjinizi yeniden şarj etmek için uygulamanız gereken garip yollardan biri olmadığını biliyorum. Çevrenizdeki insanlara yardımcı olmak, mevcut yoğun temponuzda imkansız görünebilir. Bu konuda herhangi bir zorunluluğunuzda bulunmamaktadır. Çevrenizdeki birinin, kahve eşliğinde yaşadıklarını dinlerken veya çeşitli iş gücünü azaltmasına yardımcı olurken iyi hissedeceksiniz. Harcayacağınız enerji sonrasında farklı insanlardan farklı fikirler almanız sizin ödülünüz olacaktır.

Defalarca izlediğiniz bir filmi tekrar izleyin

Klasik filmler hakkında söylenecek çok şey var ancak beğendiğiniz iyi bir filmi tekrar izlemek birazda olsa gevşemenize yardımcı olabilir. Favorilerinizden birini tekrar izlemenin faydası; adınız kadar iyi bildiğiniz film size süper ferahlık hissi verecektir.

Balık Akvaryumuna Bakın

Buraya kadar enerjinizi yeniden şarj etmeniz için tuhaf birkaç yol söyledim ancak bu öneriler muhtemelen herhangi bir anlam ifade etmiyordur. Doğru mu?

Ama ister inanın ister inanmayın, yapılan çalışmalar; birkaç dakika balık akvaryumuna bakmanızın, sizi rahatlatıp, ruh halinizi canlandırmak için harikalar yaratabileceğini söylüyor. Akvaryum terapisi olarak bilinen bu hareketi, akvaryum bulunan her yerde ücretsiz olarak yapabilirsiniz. İlk başta biraz aptalca hissediyor olsanız bile, stresten uzaklaşmaya başladığınızı göreceksiniz.

Hepimizin deniz kenarında uzun süreli tatil planları var, ama gerçekleştirmemiz çok uzun zaman alabilir. Stresten uzaklaştığımız sürece, kendimizi yeniden şarj etmemiz için uzun süre beklememize gerek yok.

Herhangi bir aktivite de keyif aldığınız zaman, ne kadar tuhaf olursa olsun onu not edin. Böylece bir daha ki sefere mola vermeniz gereken zamanlarda birini yaparak enerjinizi şarj edebilirsiniz…. Enerjinizi yenilemek için yaptığınız aktiviteleri yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz. 🙂

Kategori:

Etiketler: